|
Przyroda - konspekt dla kl. IV - Etapy rozwoju człowieka
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6580 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Konspekt przeznaczony jest dla klasy IV szkoły podstawowej. Dział: Czynności życiowe człowieka. Temat: Etapy rozwoju człowieka. Jego realizacja opiera się na podręczniku - Przyroda aut. Elżbieta Błaszczyk, Ewa Kłos. Autor: Eliza Podkańska
Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV
Dział: Czynności życiowe człowieka.
Temat: Etapy rozwoju człowieka.
Cel główny: Zapoznanie uczniów z etapami rozwojowymi człowieka.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- zna etapy rozwojowe człowieka;
- potrafi wymienić charakterystyczne cechy poszczególnych etapów rozwojowych;
- dostrzega różnice pomiędzy poszczególnymi okresami rozwojowymi;
- potrafi scharakteryzować własny etap rozwoju;
- czuje się odpowiedzialny za pracę własną i grupy.
Metody pracy:
- podająca;
- działań praktycznych;
- poglądowa.
Formy pracy:
- w grupach;
- indywidualna;
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik "Przyroda 4", "Przyroda 4". Zeszyt ucznia semestr 2;
- koperty z rozsypanką;
- paski z nazwami etapów rozwojowych, ilustracje przedstawiające etapy rozwoju człowieka;
- 6 reklamówek z rekwizytami potrzebnymi do przedstawienia scenek pantomimicznych;
- magnesy, flamastry, klej, paski papieru.
Tok zajęć:
- Faza wprowadzająca
- podział klasy na 6 grup (uczniowie wchodzą do klasy odliczając do sześciu i siadają przy stoliku z odpowiednim numerem);
- wybranie lidera grupy;
- zapisanie tematu lekcji;
- omówienie celów lekcji i zasad pracy.
- Faza realizacji.
- rozdanie kopert z rozsypanką – każda grupa ma ułożyć nazwę wylosowanego etapu rozwoju i nakleić na pasku papieru;
- nauczyciel umieszcza na tablicy ilustracje przedstawiające poszczególne etapy rozwoju człowieka;
- wybrany uczeń z każdej grupy umieszcza pod odpowiednim obrazkiem pasek z nazwą właściwego etapu rozwoju;
- chętni uczniowie umieszczają ilustracje i podpisy etapów rozwoju w odpowiedniej kolejności;
- przydział grupom opracowania krótkiej charakterystyki jednego z etapów rozwoju;
- każdy uczeń z grupy zapisuje na pasku papieru jedną z cech charakterystycznych przydzielonego okresu rozwojowego (na podstawie wiadomości zawartych w podręczniku na stronach 118, 119,120,121);
- lider grupy wyznacza ucznia, który umieszcza paski pod odpowiednią ilustracją i odczytuje cechy charakterystyczne dla danego okresu;
- liderzy grup losują jeden etap rozwoju, a następnie przygotowują scenkę pantomimiczną na podstawie, której pozostali uczniowie z innych grup mają rozpoznać i prawidłowo nazwać wylosowany etap rozwoju (wykorzystują zgromadzone rekwizyty).
Faza podsumowująca:
- uczniowie w zeszytach ćwiczeń wykonują zadanie 1a s. 71 i zadanie 2b s. 72;
- uczniowie odpowiadają na pytanie: "Co najbardziej podobało mi się podczas dzisiejszej lekcji?";
- ocena aktywności uczniów;
- praca domowa – zadanie 2a s. 72.
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|